Nasledovalo referendum v nepokojnej oblasti, ktorú španielska vláda a súdy považovali za nezákonné, na ktorých sa zúčastnili dva milióny, najmä separatistických voličov, a to aj napriek obrovskej – a niekedy tvrdej ťažkej – policajnej operácii, ktorá ich zastavila.
Kľúčoví členovia hnutia za nezávislosť odvtedy boli uväznení a pán Puigdemont sa vyhnal do Belgicka. Kríza však neodišla.

námětí

Separatívna väčšina opäť dominuje v katalánskom parlamente a napriek zmierlivému tónu z Madridu španielska vláda a voliči ostávajú vo veľkej miere proti legálnemu hlasovaniu o nezávislosti.
Nie je prekvapujúce, že otázky o budúcnosti regiónu sa stále otáčajú. Mohli by sme jedného dňa vidieť nezávislú Katalánsko, či už legálnym alebo nelegálnym spôsobom?

A ako by nový štát riadil svoje hospodárstvo a najmä jeho obchodné vzťahy so zvyškom sveta?
Katalánsko je pre ňu veľmi ekonomicky výhodné – má najvyšší HDP [hrubého domáceho produktu] v ktoromkoľvek zo španielskych regiónov, s hospodárstvom o veľkosti Dánska.
Pokiaľ ide o obchodovanie, tak aj nad jeho váhu vyrazí. V roku 2017 jej vývoz dosiahol 71 miliárd eur, čo je viac ako štvrtina celkovej sumy, s autami, potravinami a chemikáliami len niektoré výrobky dodávané inde.
Ale čo by sa stalo s touto produkciou, keby sa región rozpadol?
Angel Talavera, vedúci ekonóm eurozóny v prognóze Oxford Economics, tvrdí, že prechod na nezávislosť by bol "relatívne bezbolestný", ak by nasledoval právne záväzný referendum.

mapa

Katalánsky ekonóm, ktorý je proti nezávislosti, však tvrdí, že je to "mimoriadne nepravdepodobné, že sa stane", pričom región bude viac pravdepodobne odstúpiť jednostranne, "spôsobuje chaos".
Po prvé, hovorí, že Katalánsko sa rozpadne z Európskej únie a vráti sa k obchodovaniu s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie s EÚ a Španielskom – zdanlivo ich dvomi najväčšími obchodnými partnermi.
Pán Talavera tiež verí, že zahraničné investície by klesli a ako sme videli pred prieskumom z polovice minulého októbra, podniky by začali premiestňovať svoje sídlo z právnych dôvodov.
"Keď centrálna vláda poskytne regiónu veľkú likviditu, Madrid by mohol tiež vypnúť úverovú linku v Katalánsku, čo by mohlo zabrániť opätovnému vstupu do EÚ," dodáva.
Od referenda z roku 2017 existujú varovania, že neistota v oblasti nezávislosti škodí odvetviu cestovného ruchu a trhu s nehnuteľnosťami.
V júni sa katalánska vláda predpovedala, že rast HDP v Katalánsku sa tento rok spomalí na 2,9% – z 3,4% v roku 2017 – hoci to je v súlade s národným trendom.