Pasívne hádzanie malých množstiev potravy zo žalúdka do pažeráka, do hltana a do úst v kombinácii s vypúšťaním vzduchu sa pozoruje hlavne u dojčiat priamo alebo krátko po kŕmení nezmiešaným alebo čiastočne zrazeným mliekom. Tieto javy sa môžu vyskytnúť u dokonale zdravých detí (ale často nie je objem regurgitovaného obsahu malý – až 3 ml). Podľa štatistík až 67% detí vo veku 4 mesiacov trpí aspoň raz denne, 23% prípadov považujú rodičia za dôvod "úzkosti". Vo väčšine prípadov sa môže uskutočniť v priebehu prvého roka života, avšak v niektorých prípadoch môže byť potrebná aj závažná liečba. Okrem toho sa na pozadí dlhodobej regurgitácie môžu vyskytnúť sekundárne poruchy ako zápalové zmeny v pažeráku. Preto je vždy vhodné objasniť príčinu regurgitácie.

tep

  • Príčiny

 

  • Regurgitácia sa často vyskytuje u detí s retardáciou vnútromaternicového rastu (IUGR) , ako aj u predčasne narodených detí . Spolu s výraznými anatomickými a funkčnými znakmi gastrointestinálneho traktu je pomalý vývoj (dozrievanie) procesu koordinovaného sania, prehĺtania a dýchania – trvá to asi 6-8 týždňov. Intenzita môže byť odlišná. Keď však telo dozrieva, zmizne.

Regurgitácia u novorodenca môže nastať pri plynatosti (nadúvaní), pri črevnej kolike (bolestivé črevné kŕče) a pri zápche . To zvyšuje tlak v brušnej dutine, narúša pohyb potravy cez gastrointestinálny trakt. Intenzita je tiež rôzna. Regurgitácia a zvracanie môže tiež viesť k poruchám gastrointestinálneho traktu, napr., Pažeráka ( chalasia – slabosť (zlyhanie) dolného pažerákového zvierača, achalasie – zúženie na križovatke pažeráka do žalúdka), žalúdočný anomálie ( pylorostenózy – zúženie na križovatke žalúdka v dvanástniku, prevencia vyprázdňovania žalúdka), bránicová abnormalita ( diafragmatická hernia – pohyb brušných orgánov v hrudnej dutine) atď.

terapie

Našťastie pre väčšinu detí je nepatologická choroba, ktorá sa spontánne rozpadá vo veku 12-18 mesiacov.  Intenzívna regurgitácia vo veľkom objeme po každom kŕmení, ktorá vedie k strate hmotnosti, si vyžaduje návštevu lekára a dôkladné vyšetrenie dieťaťa s cieľom vylúčiť vrodené abnormality.