V nižších polohách môžete natrafiť najmä na diviaka, alebo v horšom prípade, na celé stádo. Vysoká zver, teda napríklad jeleň, bude pred vami skôr utekať, ale napríklad počas ruje, môžu byť aj tieto zvieratá nebezpečné. Líšky sa nemusíte obávať absolútne, pretože aj tá besná sa k vám nepriblíži sama od seba. Jedno dupnutie a je preč. No a o vlkoch, alebo takom rysovi ani nemusíme hovoriť. Museli by ste mať skôr obrovské šťastie, aby ste sa s nimi stretli. Upokojí vás možno i skutočnosť, že útok vlka na človeka, nebol doposiaľ zdokumentovaný, a to nikde na svete.

medvěd

Vo vysokohorskom prostredí je najnebezpečnejší medveď. naňho naraziť v skutočnosti môžete a verte, že sa nejedná o nič príjemné.
 

  • Pri všetkých živočíšnych druhoch platí najme jedna vec, a to že o stretnutie s vami nemajú žiadny záujem. Divoké zvieratá, ktoré žijú v našich končinách sa po prvé neživia ľuďmi a po druhé sú extrémne plaché. Ak by ste sa ocitli napríklad v Afrike, také mačkovité šelmy sú iný prípad. Ak nemajú inú potravu, neobávajú sa zaútočiť ani na ľudí.

 

  • Základným pravidlom, je teda na seba dostatočne upozorniť. Neznamená to však, že máte kričať na plné hrdlo. Nebuďte ticho a rozprávajte hlasnejším tónom. Krik zvieratá iba vyplaší, a práve vtedy môžu zaútočiť. Pamätajte, že majú veľmi dobrý sluch, takže vás budú dobre počuť aj bez hulákania.

 

  • Väčšina zvierat vychádza zo svojich úkrytov podvečer, alebo skoro ráno a potravu hľadajú počas noci. To sú časti dňa, kedy by ste do lesa nemali chodiť.

 jelen

  • Inak neškodné zvieratá, môžu predstavovať nebezpečenstvo počas ruje, alebo vtedy, keď majú pri sebe mláďatá. Je dobré mať aspoň aký taký prehľad o týchto obdobiach a návštevám lesa sa vyhnúť. Matky s mláďatami sú extrémne agresívne voči všetkému, čo by mohlo ich potomstvo ohroziť. Vaše úmysly pritom nedokážu rozoznať. Pri ruji sú zas problémom hormóny. Zvieratá sú vtedy doslova dezorientované a hlavne menej plaché. Takže sa vám môže ľahko stať, že sa dostanete do ich bezprostrednej blízkosti.