Mrkva je veľmi nenáročná plodina, ktorú zvládne dopestovať aj úplný amatér. Jediný alebo skôr takto, najčastejší problém býva to, že nedorastie do rozmerov, aké by ste si predstavovali. Na to, aby ste to zmenili, nepotrebujete naozaj veľa.Mrkva s vňaťou.jpg
 
Prečo mrkva nerastie
 
Sú dva dôvody, prečo mrkva nerastie tak, ako by mala. Prvým z nich, je nesprávna doba výsevu. Nemôžem vám povedať presný dátum, pretože ten závisí od konkrétnej odrody a taktiež druhu mrkvy. Napríklad karotku, môžete vysievať už v polovici februára. Ja som tak neraz urobil aj začiatkom tohto mesiaca a všetko bolo v poriadku. Pred výsevom, si preto všimnite údaje na obale od semien. Neskorý alebo naopak, príliš skorý výsev, môže spôsobiť aj to, že mrkva bude náchylnejšia na vznik rôznych chorôb alebo napadnutie škodcami.
 
Druhým a omnoho častejším problémom býva to, že mrkve neposkytnete vhodnú zem. Nevhodná je, v tomto prípade, ťažká a nepriepustná. Každá koreňová zelenina potrebuje čo najľahšiu pôdu. Inak musia jej korene bojovať s tým, aby zem roztlačili. Pri tejto činnosti sa nadmerne vyčerpajú, takže nie je divu, že potom nevyrastú tak, ako by mali.
 
Príprava pôdy pre mrkvu
 
Políčko kde budete pestovať mrkvu, môžete pripraviť pokojne tesne pred jej výsevom. Ono je ale vždy lepšie, ak tak urobíte už na jeseň. Zeminu by ste mali premiešať s jemným pieskom a taktiež štrkom. Ideálny pomer je jedna k jednej, takže koľko pôdy, toľko piesku a toľko jemného štrku. Ak by ste mali dostatok piesku a štrku, tak môžete mrkvu pestovať aj priamo v tomto type zeminy. Bude to pre ňu onoho lepšie. Veľmi dôležité je aj to, aby ste jej zabezpečili dostatok vápnika. Ten totiž mrkva potrebuje naozaj veľmi.farebná mrkva.jpg
 
Ja ho do pôdy dodávam tak, že nadrvím vápenec, ktorý premiešam s pôdou. Zatiaľ sa mi mrkva nesťažovala a zjavne jej takýto prístup a prísun živín, vyslovene vyhovuje.