Ak ste sa rozhodli pre ekologickejší spôsob života v drevostavbe, budete musieť riešiť veci, ktoré by ste pri murovanom dome riešiť nemuseli. Jednou z nich je aj projekt elektroinštalácie a následne jej prevedenie.Drevený zrub uprostred zasneženého lesa

Drevo je horľavé!!!

Drevo je jedným z najhorľavejších materiálov, aké poznáme. Je teda logické, že v drevostavbe je kvalitne prevedená elektroinštalácia extrémne dôležité. Žiaden kábel na svete nie je dokonalý. Môže sa opotrebovať alebo mechanicky poškodiť. Pri nesprávnom prevedení elektroinštalácie môže navyše dôjsť aj k prehrievaniu káblov, ktoré môže spôsobiť to, že sa od nich chytia drevené steny. Túto úlohu preto zverte do rúk ozajstných profesionálov.

Kde umiestniť káble

Ak svoj drevený dom ešte len staviate, na elektroinštaláciu myslite vopred. Dobre prevedený projekt vám ušetrí mnohé starosti. V tomto prípade môžu byť káble alebo aspoň ich časť, umiestnená v drevených stenách. Pokiaľ však dom už stojí a vy chcete naťahať nové elektrické káble, je lepšie sa zamyslieť na ich umiestnením na stenách. Na tento účel sa používajú rôzne plastové chráničky a úchyty. Takto budete mať navyše káble neustále pod kontrolou. Ak sa bojíte estetickej stránky, aj takéto prevedenie elektroinštalácie môže vyzerať veľmi dobre.Drevený dom obklopený zeleňou a obrastený brečtanom

Pozor na rozvodnú skrinku

Toto síce platí pri každej stavbe, teda tej drevenej aj murovanej, no ako sme povedali už v úvode, pri drevostavbe je potrebné byť extrémne opatrní. Hovoríme o rozvodnej skrinke a prepäťovej ochrane.

Samotné elektrické obvody, musia byť napojené do domového rozvádzača (prepäťová ochrana sa týka práve tohto prístroja). Domový rozvádzač môže byť umiestnený v chodbe, no bežnejším riešením, je jeho umiestnenie v technickej miestnosti či v kotolni. Toto zaradenie slúži na pripojenie nízkeho napätia pre celý dom. Dôležité je ešte to, aby sa na rozvádzači nachádzal aj trojfázový istič.