Avokádo si dnes získava stále väčšiu obľubu. Pritom sa nejedná o žiadnu novinku v našich obchodoch. Toto ovocie ste u nás mohli kúpiť už takých dvadsať rokov dozadu. V týchto časoch, ho však nepoznalo až tak veľa ľudí a určite sme o ňom počuli menej. Ak ste mu ešte neprišli na chuť, vedzte že robíte veľkú chybu. Jedná sa totiž o hotovú vitamínovú bombu.

avokádo

V skutočnosti poznáme viacero druhov avokáda. Niektoré plody sú guľaté, alebo majú fialovú farbu. V našich obchodoch sa však väčšinou stretneme výlučne s jedným druhom, a to takzvaným Haas avokádom. Tieto plody sú plné vitamínov, minerálov, avšak asi ich najcennejšia vlastnosť, je neskutočná nutričná hodnota. Pritom neobsahujú takmer žiadny cholesterol a ani cukor, preto sú ideálnou voľbou napríklad pre diabetikov.

Jedno avokádo denne, dokáže vášmu telu dodať podstatnú časť dennej dávky potrebných vitamínov. Celkovo obsahuje viac ako dvadsať dôležitých vitamínov a minerálov. Najviac však kyselinu listovú, draslík a vitamíny C, K, B2, B6 a K.

Avokádo obsahuje obrovské množstvo zdravých tukov. Okrem toho hlavne kyselinu olejovú, ktorá je hlavnou zložkou olivového oleja. Tieto tuky možno poznáte skôr pod názvom nenasýtené mastné kyseliny. Tie ochraňujú naše srdce a cievy, pred vznikom celej rady ochorení. Okrem toho sa starajú správnu hladinu cholesterolu v krvi.
Spomínaný draslík sa v plodoch nachádza taktiež v pozoruhodných množstvách. Jeden plod obsahuje približne pätnásť percent z jeho celkovej dennej doporučenej dávky.

plody

Spomenúť treba určite i antioxidanty, ktoré chránia organizmus pred vznikom rakoviny, ale i iných ochorení, ďalej luteín, ktorý sa stará o zdravie našich očí a určite i enormne vysoký obsah vlákniny. Avokádo vás na jednej strane zasýti, avšak i napriek tomu z neho nepriberiete. Navyše je veľmi ľahko stráviteľné a kvôli nízkemu glykemickému indexu, ideálne pre diabetikov. konzumovať, by ste ho mali najmä v surovom stave. Po prvé takto chutí najlepšie a zároveň si zanecháva všetko dobré.