So šetrnosťou a výkonnosťou svietidiel led sme už dobre oboznámení. Jedno led svietidlo, napríklad žiarovka, dokáže kvalitne rozsvietiť celú miestnosť, pričom plytvá v porovnaní s klasickou žiarovkou výrazne menej elektrickej energie. Do miestnosti, kde sme zvykli mať 6 klasických žiaroviek, stačí jedna led. A teraz si zoberme, koľko veľa elektrickej energie ušetríme za celý rok, pričom naše miestnosti sú kvalitne osvetlené. Podstatnou časťou práce je však i napájanie týchto svietidiel, ktoré nám umožní zdroj 12v.

led světlo

Tieto zdroje využijeme hlavne pri napájaní led pásikov, no môžeme napojiť i iné osvetlenie.
Zdrojov napájania poznáme viacej, pričom niektoré sú 12v, iné 24v, no ku klasike a spokojnosti nám u väčšiny prípadov stačí výstup 12v, no spomeniem i alternatívu pre náročnejších.

Adaptéry, ktoré dostaneme kúpiť mávajú zvyčajne výkon cca od 18W až do 84W, pričom ich cena sa určuje podľa tejto výkonnosti. Takže napríklad 18W adaptér stojí 5, 30 eúr a cena toho najvýkonnejšieho /84W/ je 18, 90 eúr. V niektorých prípadoch však nie je nutné, dokonca býva zbytočné a nepraktické, pokiaľ zvolíme ten najsilnejší výkon. Inokedy je to zasa naopak presne to, čo potrebujeme. Záleží to od toho, aké osvetlenie chceme pripojiť. Ak teda chceme pripojiť osvetlenie so silným výkonom, potrebujeme i silný adaptér a naopak. To už záleží na Vašej voľbe a na sile, výkone svietidiel, ktoré chcete pripojiť. Adaptér značky Mean Well býva častou voľbou hoci dosahuje výkonu „len“ 60W. Jedná sa o overený a značkový produkt, takže jeho cena je 28, 80 eúr.

digestoř

Charakteristika adaptéra Mean Well
Jedná sa o značkový produkt s vidlicou, ktorý slúži na priame zapojenie do siete. Jeho vstupné napätie dosahuje 230 V a výstup 24 V, dosahuje výkonu 60 W.
Montážne zdrojebývajú ďalšou, alternatívnou voľbou. V tomto prípade sa jedná o zdroje uložené v kovovej krabičke, ktoré dosahujú výkonu cca od 36 W – 250 W.
Ak chcete niečo viac, existujú i ďalšie voľby 12v zdrojov v podobe vodeodolných, nábytkových a na DIN lištu.