Z hľadiska medicíny je celulitída štrukturálna zmena podkožného tuku, čo vedie k poškodeniu mikro cirkulácie a lymfodrenáže. Celulitída sa zvyčajne rozvíja u dievčat vo veku 20 až 25 rokov, často počas tehotenstva alebo po ňom . Ak chcete zistiť, či máte celulitídu, môžete vykonať jednoduchý test: stlačte pokožku stehna dvomi rukami, ak sa objaví charakteristická pomarančová kôra, je to prvý znak celulitídy. Ak aj bez toho, aby ste stiahli pokožku, vidíte nepravidelnosti, dierky a hrbole na stehnách alebo zadku, potom ako väčšina žien vlastníte celulitídu.

pomerančová kůže

  • Etapy celulitídy

Kozmetičky uvádzajú 4 fázy celulitídy

  1. Fáza – pre-celulitída.

Všetko začína spomalením prietoku krvi v kapilárach, zvyšovaním priepustnosti ich steny, poškodením venózneho odtoku a cirkulujúcej tekutiny v lymfatickom systéme. V tomto štádiu nie sú žiadne viditeľné známky. Jediný náznak rannej celulitídy možno považovať za výskyt modrín spôsobených malými ranami, malým opuchom tkanív.

  1. stupeň – počiatočná.

Edém sa postupne rozvíja, toxíny sa hromadia, dodáva sa málo kyslíka. Zmeny sú viditeľné len vtedy, keď sa koža prenesie do záhybu alebo svalového napätia vo forme účinku „pomarančovej kôry“. Existuje nejaká bledosť, zníženie elasticity kože v postihnutých oblastiach.

  1. etapa – mikronodulárna.

Tukové bunky sú spájané v zhlukoch, elastické priečky mastného tkaniva sú drsné, podobne ako jazvy. Opuch a narušená mikro cirkulácia prebiehajú. Vonku je jasný účinok „pomarančovej kôry“ bez špeciálnych testov.

ovoce

  1. etapa – makronodulárna.

V tkanivách dochádza k stagnácii lymfy, opuchu a venózneho odtoku. Nedostatok kyslíka prispieva k ďalšej tvorbe jaziev a edémov. Vonkajšie znaky v štádiu štvrtej: uzly zrejmé, veľké, bolestivé, spájané kožou. Veľké uzliny možno ľahko cítiť ručne, existujú dutiny a oblasti tuhnutia. Výrazný edém tkaniva, citlivosť na palpáciu postihnutej oblasti, lokálna zmena teploty tkaniva. Našťastie štvrtá fáza je dosť zriedkavá. Najčastejšie je 2. a 3. Fáza . V štádiu 4 je potrebná lekárska starostlivosť.