S príchodom bábätka k nám domov sa veru mnohé v našich hlavách opráši a vráti. Veľa krát si na detstvo a na naše „mamičkovské“ spomenieme a v duchu sa aj zasmejeme.
Živé bábo je predsa len niečo iné! Prvé dieťa to sú aj prvé skúsenosti- tie naozajstné s obyčajnými úkonmi, pred ktorými máme spočiatku veľký rešpekt. Trápi nás veru :

postýlka

  • Ako správne držať bábätko tak, aby sme mu neublížili
  • Ako správne prebaliť bábätko
  • Ako ho okúpať

Sú to všetko obyčajné úkony na ktoré si pri treba privyknúť a nevystavovať sa zbytočnému stresu. Pri druhom, treťom prípadne ďalšom dieťatku sa no veru ani len nespomeniete, že ste mali voľakedy strach. Lepšie povedané rešpekt pred týmito úkonmi, ktoré sú síce jednoduché, ale nie sú robené s neživým tvorom- bábikou, ale s našim „zlatíčkom“.

Všetko v priebehu pár dní zvládneme veru hravo a s ľahkosťou. Len treba mať na pamäti bezpečnosť dieťatka pri všetkých úkonoch s nim. Pri držaní, pri kúpaní aj pri prebaľovaní.
Pridržaní sa sústreďme na držanie hlavičky. Majme na pamäti, že dieťatko ešte samé nevie hlavičku držať. Až časom mu svalstvo zosilnie a bude toho schopné. Rovnako pri kúpaní bábätka sa zamerajme hlavne na uchopenie zadnej časti telíčka tak, by sme vytvorili dlaňou a predlaktím priestor pre ležanie drobčeka. Niekto požíva podložky do vaničky, na ktoré dieťatko umiestni v primerane teplej vode a tak umýva opatrne dieťa.

Častým úkonom je aj prebaľovanie bábätka. Nie je problémom podložiť pod zadoček správnu veľkosť plienky a vpredu plienku zapnúť. To hravo zvládnete. Ale pozor na to, kde to budete robiť ! Bábätko nesmie:

  • Spadnúť
  • Udrieť sa

Pre nás nesmie byť prebaľovanie namáhavé nevhodnou polohou- prílišným skláňaním sa – bolela by nás chrbtica a nebolo by to príjemné. Zároveň musíme dosiahnuť na plienočky, košieľky a iné oblečenie tak, aby sme ani len na sekundu nenechali bábätko bez dozoru.

těhotenství

Toto všetko má vplyv na výber miesta prebaľovania. Vedzme, že to budeme robiť veľmi veľa krát. Vyberajme preto naozaj precízne.
Ak najvhodnejšie riešenie sa mi javí kúpa „ prebaľovacieho“ pultu. Bývajú veru rôzne a stojí za to si jeden kúpiť.