Dog dancing znamená v slovenčine tanec so psom. Nejedná sa o žiaden vtip, ani prenesený význam, ale o oficiálny šport. Psovod so svojim psom vykonáva zostavu cvikov na hudbu, takže v konečnom dôsledku celé vystúpenie pôsobí ako spoločný tanec. Ak si na webe vyhľadáte videá tohto športu, môže sa vám zdať, že vy so svojim psom niečo také nemôžete nikdy zvládnuť. V skutočnosti, však ide o výcvik, ako každý iný a verte, že i váš chlpáč môže jedného dňa tancovať.
 
tanec

Kedy a ako začať

 
Základom je, aby sme s týmto druhom výcviku začínali od malého šteniatka. Pred tým, ako sa pustíte do zložitejších povelov, je potrebné, aby váš chlpáč zvládol základné povely, teda sadni, ľahni a zostaň.
Po zvládnutí týchto základov, začnite s trošku komplikovanejšími povelmi, ako napríklad „podaj labku“, zatancuj (pes sa otočí okolo svojej osi), alebo takzvané váľanie sudov (pes sa prevalí na zemi).
 
Pokiaľ si zaobstaráte staršieho psíka, alebo si ho vezmete z útulku, ešte stále nie je nič stratené. Niektoré psy sa dokážu nové veci učiť aj v pokročilom veku. Aj v tomto prípade začnite s jednoduchými povelmi. Ak uvidíte, že je váš pes učenlivý, pokojne začnite skúšať aj tie komplikovanejšie.
 
Ako naučiť svojho psa konkrétne cviky, je téma na dlhšie. Postupy sa totiž líšia od konkrétnych povelov. Najlepším spôsobom je, ak si na webe vyhľadáte videá a konkrétne postupy, daného cviku.
 
psí tanec

Ako zistíme že má náš pes talent

 
Dôležité je aj to, či sa váš pes na tento šport hodí. Každé plemeno, ale i jedinec má svoje prednosti a naopak slabšie stránky. Ako teda odhalíte tanečná talent u svojho chlpáča?
 

  • Rýchlo sa učí
  • Jednotlivé povely si dokáže rýchlo zapamätať
  • Povely nezabudne ani po dlhšej dobe
  • Nemá problém so zdvíhaním na ruky a inou manipuláciou
  • Je dostatočne motivovaný (hračka, maškrty, vaša pochvala…)

 
Ak si na takýto tréning netrúfate sami, vyhľadajte v svojom okolí psie cvičisko, kde sú ľudia, ktorí sa tancu so psom venujú. Tí vám budú vedieť určite poradiť.