Doba mobilov, prístupného internetu, modernej technológie a aplikácií, ktorá je navyše charakteristická nedostatkom času dospela a stále viac speje k radikálnej zmene- platby v hotovosti budú na ústupe a nahradia ich platby mobilom .

platební karta

Platbu v hotovosti vlastne už pomerne dávno začali nahradzovať platby kartou, no práve tieto karty, respektíve prístup k účtu je dnes dostupný vo forme praktickej aplikácie pre smartfón. Spejeme teda k tomu, že do mesta a na bežné miesta môžeme vybehnúť prakticky bez peňaženky, ale predovšetkým s mobilom. Tento mobil následne priložíme k platobnému terminálu a môže prebehnúť rýchla transakcia. Je to už len otázka krátkeho času, kedy bude tento postup rozšírenejší a stane sa tak bežnou realitou všedných dní.

  • Ak sa nad tým zamyslíme, v podobe online sa dnes pomerne jednoducho vytvárajú aj objednávky. Zároveň sa tak tlačí idea, prečo týmto spôsobom nevykonávať aj platby?

Navyše zoberme do úvahy fakt, že sa k nám pomaly ale isto prediera tzv. umelá inteligencia a inteligentné bývanie disponujúce smart produktami, ktoré budú vedieť medzi sebou komunikovať bez nášho manuálneho zásahu. Z extrémneho (ale celkom reálneho) hľadiska by sme tak v blízkej budúcnosti mohli napríklad počítať aj s tým, že chladnička miesto nás objedná a zaplatí jedlo, alebo náš automobil objedná autoservis a zároveň za tieto služby zaplatí.

supermarket

Pozrime sa však do jasnej reality a vidíme nové obchodné domy, v ktorých sa jednoducho neplatí. Teda samozrejme platí, no táto činnosť nezahŕňa státie v dlhej rade pri pokladniach s nachystanou peňaženkou v ruke, ale automatické oskenovanie aplikácie pred tým, než obchodný dom s nákupom opustíme. Naskenovaná čiastka sa nám následne strhne z účtu.