Mediálne korporácie sa spojili na boj proti nezákonnému obsahu
Používateľmi internetu po celom svete otriasla nedávna udalosť. Drvivú väčšinu lojálnych fanúšikov filmov a seriálov totižto zasiahla veľká rana. Ak patríte medzi nich, už určite viete o čom hovoríme. Zrušenie nelegálnych prehrávačov a známych stránok na ktorých ste sa mohli zadarmo dívať na svoje obľúbené snímky či nové časti populárnych sérií kdekoľvek a kedykoľvek.  Takmer všetky sú minulosťou – ako napríklad Topseriály, alebo sú značne poznačené – ako Bombuj. A to doslova z minúty na minútu.pozeranie filmu.jpg
Komu sa teda môže komunita skalných používateľov týchto webov poďakovať za tento akt? O stiahnutie videí sa postaralo ACE, Aliancia pre kreativitu a zábavu (v origináli Alliance for Creativity and Entertainment). Ide o spolok rôznych nemalých spoločností, ktoré si povedali, že už majú dosť kradnutia ich práce, a rozhodli sa s tým niečo urobiť. Patrí medzi ne Amazon, Netflix, Hulu, ale aj Disney, Warner Bros a Sony. Poriadne zatlačili na svoje autorské práva, a zdá sa, že aj úspešne.
Ako to vlastne prebehlo
Aby sme boli presní, stránky neboli zrušené ako také. Ich kľúčovou hnacou silou totižto boli video platformy, prostredníctvom ktorých sa všetko prehrávalo. Preto Aliancia išla po nich, a aby pokryla čo najväčší priestor, logicky sa zamerala na tie najväčšie – Openload a Streamango. Obe boli po krátkych dohadoch začiatkom novembra stiahnuté. Ich zrušením teda sa teda rázne zatrhlo so zverejňovaním ukradnutého obsahu.
Čo teraz?
Hoci to pre mnohých vôbec nie je dobrá správa, treba uznať, že predsa len išlo o protizákonnú činnosť, a aliancia mala na takýto krok právo. Ak to máme brať z ich hľadiska, bolo to viac ako len spravodlivé. Na druhej strane, ide o miliónových gigantov, ktorých zárobky vysoko prevyšujú ich náklady a nie všetci majú prostriedky na zakúpenie si služieb ktoré ponúkajú.video prehrávač.png
Ďalším argumentom však je, že ovplyvnené boli aj úplne legálne weby, ktoré používali už spomínané platformy. Preto potrebovali náhradu. A tú aj majú. Existuje totiž mnoho iných, menších, prehrávačov. Niektorí sa teda rýchlo preorientovali na ne, a ak si dáte tú námahu, určite nájdete mnoho stánok ktoré ešte stále ponúkajú široký výber kinematografie. Tento obmedzený stav teda netrval nadlho a ACE má od výhry proti pirátom ešte ďaleko.