Niektorí psi majú modré jazyky
Čav-čav a Shar-Pei majú obaja modré alebo tmavé jazyky a nikto nevie presne, prečo. Odkaz, ktorý zdieľajú, spočíva v tom, že ide o čínske plemená a geneticky príbuzné.
Pre veterinára môže byť ťažšie identifikovať určité problémy, keď je jazyk psa modrý. Tieto zvieratá sú v menšej nevýhode v schopnosti veterinárneho lekára hodnotiť zdravie. U psov, ktorých jazyk je normálne ružový, modrý jazyk nám hovorí, že nie sú dobre okysličujúce.
V niektorých prípadoch môže byť modrý jazyk známkou pľúcneho alebo srdcového ochorenia alebo zriedkavého ochorenia hemoglobínu.

pes

Pes jazyky nie sú čistejšie ako ľudské jazyky
Fráza „lízanie vašich rán“ je neuveriteľne bežná, ale nechať psa olizovať vaše rany nie je v skutočnosti dobrý spôsob, ako pomôcť uzdraviť ranu. Rovnako nie je pravda, že psie sliny majú liečivé vlastnosti pre ľudské rany. Zatiaľ čo olizovanie pohybu jazyka môže pomôcť psovi očistiť oblasť zranenia, liečivé vlastnosti psích sliniek neboli nikdy dokázané. Ďalším bežným mýtom je, že psy majú čistejšie ústa ako ľudia, ale obe obsahujú viac ako 600 druhov baktérií.

Psy sa tiež čistia
Mačky si pravidelne olizujú svoje kožušiny, aby sa sami očistili. Psy sa tiež podieľajú na tomto rituálu, ale ich jazyky jednoducho nie sú tak efektívne na to, aby si túto prácu urobili sami.
Veľa z toho má súvis so základnou biológiou. Mačky majú hrubé jazyky, ktoré sú ako brúsny papier. Je to preto, že mačací jazyk je pokrytý papylou alebo malými hrotmi. Pes je v nevýhode, pretože má hladký jazyk.

štěně

Psy používajú svoj jazyk na to, aby sa ochladili
Keď psi dychčia, slúži to ako spôsob, ako sa ochladiť. Tento proces je známy ako termoregulácia. Psy nemajú potné žľazy po celom tele ako ľudia, len na ich nôžkach a nosoch. Namiesto toho sa spoliehajú na dychtivosť. Keď psy ležia, vzduch sa rýchlo pohybuje cez jazyk, ústa a obloženie horných dýchacích ciest, čo umožňuje odparovanie a ochladenie vlhkosti.