Mobilný dom alebo chata? To je otázka. Aj my sme s ňou bojovali pomerne dlhú dobu. Pred tým, ako sme sa definitívne rozhodli pre mobilný dom Orlando DF70 euro-mobilnedomy.sk, sme si nejakú dobu prenajímali chatu. Dnes môžem povedať, že obe riešenia majú svoje pre a samozrejme svoje proti. Ak sa ani vy neviete rozhodnúť, možno vám moje postrehy aspoň trochu pomôžu.
Drevená malá stavba postavená uprostred lúky, okolo ktorej sú zelené rastliny.jpg

  • Priestor

Toto je veľmi teoretická záležitosť. Keď si postavíte alebo kúpite malú chatu, budete v nej mať rovnako málo priestoru ako v malom mobilnom dome. Preto všetko záleží skôr od toho, koľko priestoru potrebujete. Náš mobilný dom má rozmery okolo štyridsať metrov štvorcových, takže o priestor nemáme naozaj núdzu.

  • Pohodlie

Chata či mobilný dom, pohodlie je rovnaké. Inak povedané, aké pohodlie si urobíte, také ho budete mať. pri mobilnom dome je hlavné to, aby mali všetky veci svoj priestor a aby ste si ho vo vnútri nezahltili zbytočnosťami. Ak by ste však mali menšiu chatu, je to presne to isté.

  • Náklady na réžiu

Je to jedna k jednej. Ak si chatu napojíte na elektrinu a vodu, budete za ňu musieť platiť rovnako, ako v mobilnom dome. Je len na vás, koľko budete míňať. Hlavný rozdiel v rámci financií spočíva v počiatočnej investícii a taktiež v stavebných a iných povoleniach. V tomto smere je vás môže mobilný dom vyjsť výhodnejšie.

  • Teplo/zima

Chata, ktorú sme prenajímali bola z dreva a nezateplená. Mobilný dom máme zateplený a musím povedať, že je to lepšie ako v chate. V zime sa pekne vykúri a v lete sa v ňom dá vydržať. Keď sme však niekoľkokrát navštívili zateplenú drevenú alebo klasickú murovanú chatu, tepelnoizolačné vlastnosti, boli v stavbe trošku lepšie. Podlhovastý nízky dom červenej farby na brehu rieky, medzi stromami.jpg

  • Údržba

Tu naozaj nevidím žiaden rozdiel. O chatu aj o mobilný dom sa musíte starať priebežne. Raz za čas, a to najmä v období, kedy svoje rekreačné príbytky nevyužívate pravidelne, je potrebné interiér vyvetrať, všetko skontrolovať a prípadne opraviť drobné nedokonalosti.