Chcete žiť ekologicky, s ohľadom na životné prostredie, zdravo a ešte aj ekonomicky? V našich domácnosti iach sú stovky vecí, ktoré môžeme zmeniť, aby sme tento cieľ dosiahli. Jednou z nich je náš prístup k elektrine. Aj keď je považovaná za najčistejší „pohon“, v skutočnosti to tak nie je. Niekedy môže byť ťažké odkontrolovať, či sa nám cieľ žiť v symbióze s prírodou, darí aj reálne napĺňať. Chcete byť múdrejší? Zamyslite sa, či vaša domácnosť nesie nasledujúce tri znaky, ktoré súvisia s elektrinou.
Zelený strom s veľkou korunou v abstraktnej mise.jpg

Používate moderné – úsporné osvetlenie

Klasické žiarovky ekologické nie sú. Všetko staré, čo dosluhuje, žerie strašne veľa elektrickej energie, a teda o žiadnom ohľade na prírodu a vašu peňaženku hovoriť nemôžeme. V ekologickej domácnosti nie je jedna jediná klasická žiarovka, a to ani tá úsporná. Môžeme v nej nájsť chytrejšie a ekologickejšie riešenia, teda LED svetlá. Keď sa rozhodnete pre výmenu starých žiaroviek za tie LED, staré žiarovky nikdy nevyhadzujte do odpadkového koša. Odneste ich do zberného dvoru alebo odovzdajte v predajni s elektronikou.

Nepoužívate staré elektrické spotrebiče

Staré elektronické spotrebiče sú nahradené tými novými a úspornejšími kúskami. To je jednoducho alfa a omega modernej domácnosti, ktorá pozerá aj na životné prostredie. Každá stará chladnička, rúra, mikrovlnka či vysávač, žerú príliš veľa elektriny. Preto ekologické nie sú. Nahraďte ich novými modelmi. Áno, budete do nich musieť zainvestovať, no časom sa vám to vráti späť. Staré spotrebiče, podobne ako v prípade žiaroviek, zlikvidujte tak, ako sa má.
Tmavý notebook položený na zelenom pokosenom trávniku.jpg

Elektrinu využívate len v nevyhnutných prípadoch

Musí svietiť v izbe, kde nie ste? Nemôžete naraz vyprať viac oblečenia, aby práčka nebežala bez prestávky? Je naozaj nutné zohrievať polievku na desaťkrát? Ak chcete žiť naozaj ekologicky, tak elektrinu využívate len vtedy, keď je to nutné a ani o sekundu viac.